Home BudownictwoBadania geologiczne w budownictwie – kiedy są potrzebne?
Badania geologiczne w budownictwie – kiedy są potrzebne?

Badania geologiczne w budownictwie – kiedy są potrzebne?

Kto z nas w młodości nie był urzeczony dinozaurami, różnego rodzaju odkryciami archeologicznymi. Chyba niemal każdy w dzieciństwie przechodził etap chęci by pozostać w dorosłym życiu archeologiem. Jest to dziedzina bardzo fascynująca lecz także niezmiernie zagmatwana. Archeologia jest powiązana z inną ciekawą gałęzią nauki o Ziemi, a mianowicie z geologią. Jeżeli potrzebowalibyśmy na przykład dowiedzieć się czy na naszej klarownej działce znajdują się jakieś, ewentualne szczątki czy skamieniałości musielibyśmy wynająć archeologa, jaki z kolei zapowiedziałby, iż bez jakiegokolwiek ale także wypada wynająć geologa. Badania geologiczne przeprowadzane przy badaniach archeologicznych pozwalają o wiele ułatwić przybliżenie wskazanego wieku danych skamielin. Na przykład jeśli dana skamielina leżała w rzeczowej formacji skalnej, jaka została wcześniej sklasyfikowana i wiadomo w ile lat temu musiała dana skała się uformować wolno łatwo wydedukować, że jeśli skała ma tyle lat to leżąca w niej skamieniałość będzie też musiała posiadać przybliżony do niej wiek.

Jak najbardziej jest to o wiele przybliżone i uproszczone wyjaśnienie niemniej jednak odpowiednio ilustruje jak ważne mogą być badania geologiczne dla archeologów – więcej na dokumentacja geologiczna. Chwilowo jeśli chcemy wybudować dom w pierwszej kolejności powinniśmy zakupić odpowiedni teren do tego rodzaju inwestycji. Najpoprawniej żeby działka nie była nazbyt kolosalna, bo zadbanie o ogromny teren pochłania znaczne ilości pieniędzy. Zbyt mała działka, z kolei może też spowodować, iż nie wystarcza nam miejsca na własny ogród. Właśnie dlatego zaleca się aby działka przeznaczona pod budowę domu miała około ośmiuset metrów kwadratowych.

Najlepiej również by parcela posiadała też przyłączone wszystkie media a też miała pozwolenie budowlane, dzięki temu będziemy mogli prędko rozpocząć prace budowlane. Niemniej jednak zanim rozpoczniemy prace nad wylewaniem podłoży należałoby przeprowadzić badania geologiczne, dzięki którym będziemy wiedzieli jakie warunki gruntowe panują pod powierzchnią należącej do nas działki. Pozwoli nam to dopasować szerokość ław fundamentowych, a też uniknąć możliwych pobocznych kosztów związanych z dalszą budową. Jeżeli szybko i sprawnie położymy fundamenty dalsza budowa domu pójdzie już bardzo błyskawicznie. Wobec tego pamiętajmy żeby wykonywać badania geologiczne.

Dodaj komentarz