Home Zdrowie i UrodaCzym jest i w jaki sposób funkcjonuje rezonans i tomografia komputerowa?
Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje rezonans i tomografia komputerowa?

Czym jest i w jaki sposób funkcjonuje rezonans i tomografia komputerowa?

Dzisiaj lekarze coraz częściej twierdzą, iż tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, pomimo, iż nie są one zatrważające dla życia, to jednakże mogą posiadać wpływ na nasz organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego także względu badanie, którym jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia w głównej mierze dla kobiet, jakie znajdują się w okresie ciąży i w wieku rozrodczym. W tym okresie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje wówczas badania w obrębie brzucha oraz miednicy u pań.

Jeżeli tomografia komputerowa musi pozostać przeprowadzona w okresie, kiedy tak właściwie kobieta jest w ciąży używa się szczególnych osłon na ciało. Dużo przeciwwskazań obejmuje też dzieci, które mają poniżej dwóch lat, zaś w tym przypadku badania te zrealizować należy na ściśle ustalonych zasadach – sprawdź rezonans magnetyczny kolana. Pacjentów, którzy nie są w stanie pozostać poddani tomografii komputerowej podzielono na parę grup. Jedną z grup są pacjenci, których kwalifikuje się do grupy podwyższonego niebezpieczeństwa. Do grupy tej należą w szczególe: pacjenci z wywiadem alergicznym, ze schorzeniami tarczycy, z niewydolnością wątroby i z przewlekłymi chorobami płuc. Test, jakim jest rezonans magnetyczny bazuje w głównej mierze na ulokowaniu przypuszczalnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym mieści się stałe pole magnetyczne, jakie charakteryzuje się bardzo wysoką energią. W skutku przeprowadzania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Prócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe.

Fale te docierają do niemal wszystkich tkanek, jakie znajdują się w organizmie ludzkim, wzbudzają powstawanie pokrewnych fal, a to nazywane jest rezonansem magnetycznym. Fale, jakie wytwarzane są przez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator użytkuje w swej pracy jądro atomu wodoru, zaś dzięki temu, że liczba jąder wodoru w przeróżnych tkankach jest różna, daje to możliwość uzyskania obrazu. Potem z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest to właśnie dzięki wykonaniu karkołomnych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie użytkuje w trakcie badania promieni rentgenowskich, co sprawia, że nie ingeruje w niesprzyjający sposób w organizm człowieka.

Dodaj komentarz