Home UsługiGdy nie znamy prawa – pomoc prawnika
Gdy nie znamy prawa – pomoc prawnika

Gdy nie znamy prawa – pomoc prawnika

Rodzice na ogół potrzebowaliby dla swoich dzieci kariery prawniczej. Jakkolwiek równocześnie w naszym kraju zaufanie do adwokatów stale maleje. Dotyczy to także adwokatów, choć kiedyś wśród zawodów jurydycznych cieszyły się największym zaufaniem. Wynikało to z faktu, iż adwokaci łączyli się z obrońcami opozycjonistów, co wywierało do nich sympatię. Po przemianach ustrojowych dostrzegamy to naturalnie dzięki mediom, iż adwokaci bronią nie zawsze legendarnych osób publicznych. Mecenas wspomaga jednakże klientowi w imię prawa, wedle którego każdy ma do takiej obrony prawo, niezależnie od własnego stosunku do popełnionego przez niego czynu.

Choć każdy adwokat powinien przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to jednak nie wystarcza, żebyśmy im wierzyli. Kodeks ten mówi wyraźnie, iż stosunek kontrahenta oparty jest na zaufaniu i adwokat powinien zakończyć współpracę z kontrahentem jeśli ten stracił to zaufanie. Atrakcyjne, ilu prawników faktycznie zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Starożytni jak mieli w tym wypadku rację. Nieznajomość prawa ot tak szkodzi, albowiem nie jest żadnym wyjaśnieniem, kiedy popełni się czyn niedozwolony, stojący w sprzeczności z jakimś aktem prawnym. Nie sposób jednak zapoznać całego prawa obowiązującego w danym kraju. Też prawnicy specjalizują się w wyznaczonych jego dyscyplinach. I tak nawet adwokat podział majątku Łódź skupia się bądź na przepisach prawa karnego, czy też na sprawach rozpatrywanych przez sądy rodzinne i tak dalej.

Zwykłemu człowiekowi niezmiernie łatwo wejść w konflikt z prawem, albowiem, jak wspomniałam, gąszcz rozporządzeń będzie w zasadzie nie do ogarnięcia. Kiedy tak właściwie już tak się zdarzy niewątpliwie warto poszukać pomocy kogoś takiego, jak adwokat. Nie tylko pomoże nam w pełni zrozumieć problem, w jakim się odnaleźliśmy, jednakowoż może sprawnie przeprowadzić nas przez meandry prawdopodobnego procesu karnego. Koszt, jaki to za sobą niesie i tak może być znacznie niższy, aniżeli bez takiego fachowego wsparcia. Prawnik ma okazję przydać się nam w bynajmniej wyczekiwanym momencie. Należałoby znać prawo w miarę możliwości. Lecz warto także zaufać fachowcowi, kiedy tak właściwie już zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz