Home ITJakim sposobem ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem internetu?
Jakim sposobem ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem internetu?

Jakim sposobem ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem internetu?

Internet jest nie jedynie olbrzymią kopalnią wiedzy, ale niekiedy może stanowić zagrożenie – dotyczy to przede wszystkim dzieci oraz nastolatków. Istnieją bo ludzie, którzy wykorzystują naiwność i ufność innych, a to ma prawo kończyć się tragicznie.

W największym stopniu narażone na przedsięwzięcie internetu są dzieci. Rodzice w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą kontrolować użytkowanie internetu przez swoje pociechy. Coraz więcej akcji społecznych godzi jednak wagę tego kłopotu i otwiera oczy rodzicom, a zdarzają się także przypadki, że dziecko zaczyna być uzależnione od internetu i nie potrafi nad tym nałogiem zapanować. Z radą przychodzą wówczas pedagodzy, jacy potrafią poradzić sobie w wielu przypadkach z takim problemem Niezbędna jest jednak też pomoc oraz zaangażowanie rodziców, którzy są jakkolwiek największym wsparciem dla swojego dziecka.
Niemniej, aby zapobiec takim stanom radzi się rodzicom kontrolowanie aktywności internetowej ich dzieci. To zdrowe szczególnie w owym czasie, kiedy tak właściwie dzieci nie są jeszcze na tyle duże, aby zdołać logować się na różnorodne portale społecznościowe – również w szkole rodzice mogą odszukać pomoc i porady na temat tego jak radzić sobie z tym, że dziecko często korzysta niesłychanie mnóstwo z internetu.

Najlepszą rada jest jednak stereotypowe ograniczenie dostępu do internetu. Rodzic powinien wyznaczyć swojemu dziecku czas jaki może spędzać dziennie przed komputerem. Najodpowiedniej kiedy takie ograniczenia wprowadzone są od początku eksploatacji komputera oraz internetu. Wówczas bowiem dziecko przyzwyczajone jest do tego, że nie przesiaduje całego dnia. Porządnie jest też założyć ochronę rodzicielską na witryny oraz portale, jakie wydają się podejrzane i mogą być zagrożeniem dla dziecka.
Asekuracja rodzicielska to nic innego jak zablokowanie dostępu do tych witryn internetowych. Doradza się też rodzicom, aby więcej czasu poświęcali swoim pociechom i ich komplikacjom. Wypada albowiem wiedzieć, co dzieje się w życiu własnego dziecka, czy dziecko nie ma problemów lub czy coś go nie smuci. To w pełni normalne i pomaga zachować zdrowe relacje między rodzicem a dzieckiem, bez względu na wiek dziecka.

Dodaj komentarz