Home Dom i OgródKiedy tak właściwie najpoprawniej rozpocząć budowę domu?
Kiedy tak właściwie najpoprawniej rozpocząć budowę domu?

Kiedy tak właściwie najpoprawniej rozpocząć budowę domu?

Organizując budowę własnego domu, warto jest tak zaplanować pojedyncze jej etapy, aby optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie mieć przy okazji tego typu kłopotów, że mróz utrudni nam na przykład dokończenie pewnego etapu budowy. W następstwie tego najlepszym, optymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowniczych wczesną wiosną, by najpóźniej w miesiącach jesiennych ukończyć prace na zewnątrz obiektu, gdy będzie on już zadaszony, okna oraz drzwi będą zamontowane. Wskutek tego również prace i czynności związane z preparacją samej budowy należałoby rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, ponieważ uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji przecież może trwać kilka ładnych miesięcy. Nawet sprawa przyłączenia pojedynczych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, nieodzowny do uzyskania warunków znaczących dla rozpoczęcia należytych prac budowlanych. Największym wrogiem procesu budowy jest mróz, gdyż większość prac połączonych z murowaniem czy tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, optymalne jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa uwypukla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w takim razie wykonany z należytej jakości materiałów, cierpliwie, ze znajomością sztuki budowlanej – polecamy także alternatywę, domy modułowe całoroczne. Z pewnością podchodząc do tej czynności, nie można robić tego późną jesienią, gdyż mróz jest najogromniejszym wrogiem świeżo wykonanego fundamentu. Najpoprawniej w takim razie zrealizować ten etap prac wczesną wiosną, poprawnie wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany pękały.

Odpowiednio wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza obiektu wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest niezmiernie istotne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika zrealizowania fundamentu jest też zależna od jakości i typu podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. W następstwie tego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest powierzyć wykwalifikowanej, przetestowanej ekipie, żeby mieć pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego typu prac powinien być najwyższej jakości, najprzyzwoiciej jest zamówić skończony beton, przywieziony na budowę w wyjątkowej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza albowiem miarodajne niebezpieczeństwo jego słabszej jakości.

Dodaj komentarz