Home Rozrywka i HobbyObuwie i odzież – kluczowe priorytety alpinistów
Obuwie i odzież – kluczowe priorytety alpinistów

Obuwie i odzież – kluczowe priorytety alpinistów

Praca nóg stanowi istotny szczegół techniki wspinania, w każdych górach oraz skałach. Ogromnie ważne jest w związku z tym stosowanie odpowiedniego obuwia. Kiedyś, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu twórcy opracowali szczególny rodzaj gumy, zapewniając właściwe tarcie oraz przy tym nie ścierającej się nazbyt ekspresowo. Podeszwy z takiej gumy, z właściwie ukształtowanym protektorem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są również współczesne buty wysokogórskie- skórzane bądź plastikowe, z ciepłymi bucikami wewnątrz.

Wspinaczka na bazo kłopotliwych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie wielokrotnie przy braku stopni wypada pracować nogami na tarcie używając wybrzuszane skały, potrzebuje totalnie innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Początkowo w użyciu były skórzane tak zwane klaterki, następnie były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, choć ekspresowo ścieralną gumą – więcej porad na domenie http://www.alpinistyka.pl/. Poprawienia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta i doboru podeszwy z lepkiej gumy dla różnych rodzajów skał. Ubranie wspinaczkowe może przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być starczające ciepłe oraz przynajmniej częściowo chronić przed deszczem oraz wiatrem.

Najprawidłowiej kiedy wewnętrzna warstwa odzieży ma predyspozycja do odprowadzenia potu na zewnątrz, co stwarza poczucie suchości, nawet gdy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach trzeba zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową albo wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego i odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Warto także zabrać ze sobą czapkę oraz rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie pomocny do wspinania się. W czasie działań wspinaczkowych w plecaku niesiemy te szczegóły sprzętu i wyposażenia, jakie chwilowo nie są wykorzystane. Też jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, przewodniki wspinaczkowe czy także aparat fotograficzny najwygodniej jest przewozić w plecaku.

Dodaj komentarz