Home Dom i OgródOdcień i typ rolet – jakie wybrać do mieszkania?
Odcień i typ rolet – jakie wybrać do mieszkania?

Odcień i typ rolet – jakie wybrać do mieszkania?

Wybierając stylistykę oraz kolor rolet do pomieszczenia trzeba posiadać na uwadze, które funkcje pełni dany pokój, ile w nim się spędza czasu i jakie jest zapotrzebowania na światło słoneczne. Inspirując się tymi miarami nie należy poniekąd wybierać ciemnych oraz gęsto tkanych rolet do pokoju codziennego czy kuchni. Po pierwsze w następstwie tego, że w kuchni istotne jest odpowiednie oświetlenie niezbędne do prac kuchennych, np. przy przygotowaniu posiłków. Wolno wówczas zastosować jasny oraz dosyć przezroczysty materiał na rolety.

Szczególnie jest to istotne przy pomieszczeniach takich umiejscowionych od części wschodniej czy zachodniej. Wówczas wymagamy aby rolety spełniały swoją funkcję izolującą od ciepła oraz silnego światła słonecznego, a równolegle by nie zaciemniały nam zbytnio pomieszczenia – przetestuj Żaluzje drewniane Rzeszów. Nienagannie będą nadawać się do tego jednobarwne tkaniny w barwach pastelowych. Ważne jest również by rolety korespondowały z wyposażeniem wnętrza i kolorem ścian oraz mebli. Typ konstrukcji rolet ma mniejsze znaczenie i zależy jedynie od rodzaju okien i naszego dostępnych modeli na rynku.

Na rynku występują dwa typy rolet jeżeli chodzi o sposób konstrukcji. Pierwsze z nich to rolety stereotypowe bez kasetki. Stworzone są z tkaniny nawiniętej na wałek aluminiowy lub ewentualnie z innego metalu oraz kołowrotka na którym zamocowany jest łańcuszek lub też linka. Rolety tego rodzaju nie są wyposażone w boczne prowadnice, w jakich przesuwa się materiał rolety. Powoduje to, że w wypadku uchylenia czy też otwarcia okna roleta nie będzie przylegać do okna. Roleta nie jest także osłonięta obudową, co powoduje, że ekspresowo ulega zabrudzeniu. Droższym jednak oraz skuteczniejszym rozwiązaniem zasłaniania okien są rolety kasetkowe. Ten rodzaj rolety wyposażony jest na domiar tego w obudowę maskującą nawiniętą na wałek tkaninę, a również prowadnice boczne. Prowadnice te są listwami w kolorze kasetki, w których przesuwa się tkanina w pionie. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu roleta przylega precyzyjnie do okna przez cały czas, bez względu od pozycji okna. Czasem oprócz tego wykorzystuje się silniczki elektryczne (sale projekcyjne) jakie automatycznie opuszczają i podnoszą rolety, obsługiwane pilotem.

Dodaj komentarz