Home UsługiPrzewierty energii geotermalnej i tereny użytkowania
Przewierty energii geotermalnej i tereny użytkowania

Przewierty energii geotermalnej i tereny użytkowania

Wnętrze ziemi jest nadzwyczaj gorące, jego temperatury sięgają nawet powyżej pięciu tysięcy stopni Celsjusza. Takie pokłady ciepła nie mogły się zmarnować, a w następstwie tego zaczęto je wykorzystywać w polityce zdobywania źródeł energii odnawialnej. Kiedyś ciepło ziemi wydzielało się to naturalnie dzięki sile grawitacji w czasie formowania się planety, niemniej jednak dziś jest wydzielane dzięki rozpadowi promieniotwórczych form składników takich jak potas, uran czy tor. Liczby powiadają, że z naszej planety wydobywa się 46 terawatów ciepła rocznie, ale przy takiej objętości kuli ziemskiej to źródło jest niewyczerpywalne dla ludzi oraz ich potrzeb.

Pompy ciepła pobierające ciepło z wnętrza ziemi jak i ciągnących się na ogromnych głębokościach wodach gruntowych użytkowane są na szeroką skalę na całej Islandii, chociaż w Polsce również są używane – wypróbuj przewierty horyzontalne. Z reguły odwierty geotermalne widziane są w strefach Podhala. Tamtejsi ludzie coraz częściej decydują się na nagrzewanie podłogowe zasilane z naturalnego ciepła ziemi, a szczegółowo z jej płaszcza. W Naszym kraju aż 40% obszaru kraju jest w stanie pobierać ciepło z wód gruntowych, a na razie działa wyłącznie 9 takich elektrowni. Kiedy ktoś chce ogrzać własny mieszkanie w ekologiczny oraz całkiem dochodowy sposób powinien zainteresować się możliwościami energii geotermalnej. Jeśli ma mniejszą działkę i dosyć pokaźny kapitał początkowy powinien obniżyć własne zamiłowanie do wierceń pionowych.

Pompy cieplne stosowane w tym przemyśle mają to do siebie, że aby zdobyć daną moc, z jaką ciepło będzie dostarczane do domów potrzebują określonej ilości tzw. metrów bieżących odwiertów. Odwierty geotermalne jesteśmy w stanie wykonywać na różne głębokości będące w przedziale od 50m do nawet 200m. Przy czym narzucony metraż bieżący nie narzuca ilości wykonywanych odwiertów. Może ich być więcej oraz w ten sposób mogą wypełnić metraż. Jeżeli decydujemy się na odwierty pionowe należałoby jest założyć wymaganą moc większa o 10% do 30% pozwoli to wprowadzić pewien bufor bezpieczeństwa oraz zwiększyć wydajność. Ceny są poniekąd z wyższej półki, lecz należałoby zaznaczyć, iż jest to niemalże koszt jednorazowy. Jeden metr bieżący kosztuje od 50 zł do 70 zł oraz zależy od typu gruntu na jakim położona jest nasza idealna działka.

Dodaj komentarz