Home UsługiRady dotyczące kawy – sprawdź, jeśli lubisz kawę
Rady dotyczące kawy – sprawdź, jeśli lubisz kawę

Rady dotyczące kawy – sprawdź, jeśli lubisz kawę

Od czasu kiedy kawa pojawiła się w nieomal każdym zakamarku świata zwłaszcza za sprawą Imperium Osmańskiego nie ma pewnie człowieka, jaki oparłby się temu „szatańskiemu trunkowi”, oczywiście mowa tu o hobbystach oraz smakoszach, a nie o kimś kto w ogóle go nie znosi. Przez wiele lat ludzie opracowali sporo sposobów na spożycie zwanej w krajach arabskich kahvy. Pobudzające atrybuty ziaren pierwotnie budziły mnóstwo kontrowersji w szczególności na Bliskim Wschodzie, ich spożycie zostało zakazane w roku 1511 w Mekce, a w Kairze dwadzieścia jeden lat później.

Pierwsze kafeterie stawały się czasem forami gwarnych debat na temat tego specyfiku, co niezwykle niepokoiło sułtanów. U schyłku niewspomnionego już wcześniej – szesnastego – wieku wszelkie zakazy przestały obowiązywać, w tym czasie zarazem Imperium Osmańskie jako pośrednik handlowy stało się niesłychanie mocne i zaczęto je nazywać „mocarstwem kawowym”. To za sprawą Turków na polskie ziemie pod koniec siedemnastego wieku od południa trafiła kawa, kiedy oni to wówczas piastowali rządy nad Mołdawią. Wielką miłością do kawy pałał zwycięski pod Wiedniem król polski Jan III Sobieski, w takim razie dzisiaj na pewno moglibyśmy nazwać go kawoszem.

Najpierw uznawana za nieapetyczną, a nawet i wrogą kawa rozpowszechniła się „na dobre” w kraju dopiero na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku, w wzmiankowanym przedziale czasowym w Gdańsku powstały pierwsze kafeterie nazywane kafehausami – dziś rekomendujemy najlepsza kawa ziarnista. Jednakże mimo licznych protestów przeciwników, zyskiwała coraz to szersze grono uznania, do tego stopnia że A.K. Czartoryski w 1779 roku napisał nawet komedię pod tytułem „Kawa”, a w 1795 ukazał się pierwszy w języku lokalnym podręcznik dla kawiarzy w przekładzie z języka francuskiego. W pierwszej chwili kawę pito na sposób wschodni inaczej czarną i bez jakichkolwiek dodatków.

Błyskawicznie jednakże przyjęły się wersje ze śmietaną, węglowodanem, a nawet oraz solą. Obecnie mamy dużo wersji parzenia oraz podawania kawy. Najpopularniejsze kategorie napoju kawowego popularne nie tylko w Europie niemniej jednak oraz na całym globie to na przykład jedna z wielu: mocca, jakiej bazą jest kawa rozdrabniana.

Dodaj komentarz