Home Dom i OgródStal, blachy – na tym zbudowany jest dzisiejszy świat
Stal, blachy – na tym zbudowany jest dzisiejszy świat

Stal, blachy – na tym zbudowany jest dzisiejszy świat

W największym stopniu powszechnym oraz zarazem popularnym typem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu wypadkach dodaje się także inne metale w celu ulepszenia właściwości, zwykle są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan.

W wypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal dostaje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest naturalnie specjalna huta, gdzie wytwarza się też inne rodzaje stopów metali – wypróbuj części do kruszarki. Do tego, aby powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na każdym kroku spotykamy wiele typów towarów stalowych, jest to materiał niezwykle wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dyscyplinach życia. Do tego, aby uzyskać jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy przeróżnych rodzajów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu przeróżnych elementów fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a też zastosowania. Pierwszym oraz zarazem głównym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny.

Tutaj wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). Później pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: prostą, wyższą czy też najwyższą. Przez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla zmieniania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub też gorąco i szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych produktów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym czy też narzędziowym.

 

Opinie do artykułu

Dodaj komentarz